Przedszkole Samorządowe Nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim

Przedszkole Samorządowe Nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim

“Quiz wiedzy o przyrodzie” przeprowadzony podczas nagrywania audycji radiowej z księdzem Grzegorzem Chabrosem

  • Homepage
  • Wpisy
  • “Quiz wiedzy o przyrodzie” przeprowadzony podczas nagrywania audycji radiowej z księdzem Grzegorzem Chabrosem

Mini-audycja radiowa w Przedszkolu Samorządowym Nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim w roku szkolnym 2017/2018

Druga audycja radiowa z sześciolatkami prowadzona przez ks. Grzegorza Chabrosa odbyła się 24 października 2017 roku. Po radosnym powitaniu   Ks. Chabros przedstawił temat spotkania: Quiz wiedzy o przyrodzie. Podczas audycji dzieci usłyszały opowiadanie: H. Koszutskiej pt: Drzewko Maciusia. Ks. zadał sześciolatkom pytania: Po co są drzewa?, Co drzewa dają ludziom?, Kto dzięki drzewom może oddychać? Czy wyobrażacie sobie życie bez drzew? Dzieci odpowiadały: Drzewa dają tlen, można się pod nimi ochłodzić, daja liście i owoce, dają tlen dla wszystkich ludzi. Wychowankowie stwierdzili, że nie wyobrażają sobie życia bez drzew.

Jaki problem pojawił się w opowiadaniu, które dzieci słuchały? Dawid S. odpowiedział, że chuligani złamali drzewku gałęzie. Ks. zadał pytanie: Możemy łamać gałęzie drzew? Michał Dz. stanowczo zaprzeczył.  Muchomorki zaśpiewały piękną rytmiczną piosenkę pt: ”Przyszła jesień” M. Nowosielskiej. W treści piosenki dzieci „śpiewająco” wyraziły znajomość i charakterystyczne cechy tej pory roku.

Ks. G.Chabros: Dzisiaj mamy podsumować treści o przyrodzie, których dzieci uczyły się przez dwa miesiące.  Ks. Chabros: Proszę powiedzcie, gdzie wędrowałyście i jakie hasła ekologiczne niosłyście? Maciek R. powiedział: ”na przemarsz ekologiczny”, Kasia K. wymieniła hasło: „Śmieci segregujesz-ziemię ratujesz”. Uczestnicy audycji wspólnie razem wymieniły drugie ważne hasło: „Dbaj o przyrodę-zakręcaj wodę”.

Następnie nauczycielka Beata Ś. rozłożyła 5 kartek z wyrazami, zadaniem dzieci było wybranie nazw owoców i odczytanie ich. Hubert P. i Basia S. z zamkniętymi oczyma wybrały prawidłowo warzywa, określając ich kolor, kształt i zapach. Maja S. i Kacper K. z kolei wybierali „dary” jesieni. Prawidłowo nazwały je, określiły kolor i powiedziały, gdzie można je znaleźć.

Kolejnym ważnym pytaniem było: Jakie warsztaty odbyły się w przedszkolu ? Czego dzieci się nauczyły? Początkowo Eliza odpowiedziała, że dzieci robiły lizaki ( tak było na warsztatach w Zamościu). Nauczycielki zademonstrowały wytwory pracy warsztatowej dzieci a Ks. Chabros dalej dopytywał. Klaudia L. powiedziała, że dzieci dowiedziały się na nich: ”dlaczego deszcz jest słony”, Basia S. powiedziała, że „dzieci wykonały doświadczenie „oczyszczalnie ścieków”, zaś Julia B. przypomniała wszystkim, że nauczyły się segregować śmieci.

W dalszej części audycji ks. Chabros czytał zagadki, a 4 sześciolatków na nie odpowiadało: Farah P., Natalka R., Kuba B., Kasia K. Ostatnim punktem quizu były pytania z kategorii: prawda czy fałsz? Tutaj wszystkie dzieci chóralnie brały udział, odpowiadając prawidłowo.

 Ks. Dziekan, dyrektor i nauczycielki wręczyły uczestnikom quizu nagrody. Audycji radiowej można wysłuchać na antenie Katolickiego Radia Zamość.

Maria Majak-Rebizant

Dodaj komentarz

Skip to content