• Audycja radiowa

Audycja radiowa 6-latków „Poznajemy świat”

„Poznajemy świat” to temat przeprowadzonej w drugim tygodniu października audycji radiowej z udziałem księdza Grzegorza Chabrosa wśród 6-latków z grupy „Muchomorki” i „Złote Rybki”. Temat ważny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, pokazujący w jaki sposób mały człowiek widzi to wszystko co jest dookoła.

Na wstępie ksiądz i przedszkolaki powitały radioodbiorców wierszem „W duchu Św. Dominika”. Wybrzmiało wiele pytań o otaczający świat a uzyskano jeszcze więcej odpowiedzi.

Istotnym pytaniem rozpoczynającym dyskusję było zapytanie – „Jak można nazwać to, w czym żyjemy?”

Dzieci odpowiadały następująco:

Krystian „To jest świat”

Marko „To ziemia piękna”

Zosia „To pola i łąki”.

W trakcie rozmowy dzieci mówiły także o żyjących na ziemi ludziach, zwierzętach. W dalszej kolejności dzieci z gr. „Muchomorki” zaśpiewały piękną piosenkę „Poznajemy świat”. W nawiązaniu do utworu pojawiło się pytanie „Czy wiesz w jaki sposób poznaję świat?” Dzieci bardzo chętnie udzielały odpowiedzi. Z łatwości wymieniły wszystkie zmysły i ich narządy pozwalające ludziom uczyć się i dostrzegać otaczający świat, tj. wzrok – oczy, dotyk – rączki, słuch – uszy, smak – język, węch – nos. Wypowiedzi dzieci podsumował ksiądz stwierdzeniem, że „Świat wokół nas jest darem Pana Boga i możemy poznawać go w różny sposób. To jest akurat świat zmysłów”.

Poznawać świat możemy  również w inny sposób:

Lila „Można gdzieś pojechać na wycieczkę samochodem i podziwiać świat”

Kornelia „Można pojechać do lasu, zbierać grzyby”

Klaudia „Można wykorzystać globus”

Maciek „Eksperymenty, Internet”

Lena „Książki”.

Mateusz „Można posłuchać, jak ptaki śpiewają w lesie, jak się czegoś nie wie, to można zobaczyć lornetką”

Franio „Można słuchać radia”

Mateusz „Rakietą można zobaczyć świat”.

Dopełnieniem ciekawych wypowiedzi 6-latków było zaprezentowanie wiersza „Poznajemy świat” przez dzieci z grupy „Złote Rybki”.

Podsumowując spotkanie z przedszkolakami, ksiądz Grzegorz w swojej wypowiedzi nawiązał do Św. Franciszka z Asyżu, który swoją postawą pokazał nam jak nasz świat postrzegać i jak się o niego troszczyć.

Audycja z udziałem przedszkolaków transmitowana będzie w najbliższym czasie na antenie Katolickiego Radia Zamość. Zapraszamy do odsłuchania.