Przedszkole Samorządowe Nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim

Przedszkole Samorządowe Nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim

Sprzedawanie i kupowanie guzików – grupa Muchomorki

Kontynuujemy  zajęcia matematyczne w Przedszkolu Samorządowym Nr 5 w sześciolatkach według propozycji Prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej.

Gra matematyczna w dwójkach polegała na sprzedawaniu i kupowaniu guzików według jednej cechy np. Poproszę guziki takie: na karteczce narysowany był kolor niebieski. Następnie jednocześnie dwie cechy: wielkość i kolor: Poproszę guziki niebieskie i małe. I trzecia wersja według 3 cech: wielkości, koloru i liczby dziurek. Zatem dziecko kupujące podawało kartoniki oznaczające kolor czerwony, z czterema dziurkami i duży.

Klasyfikowanie w tej konkretnej zabawie według trzech cech sprawiało dzieciom niezwykłe trudności. Podawały do sprzedawcy kartki z oznaczeniem koloru czerwonego i niebieskiego, i małe z 2 dziurkami oraz jednocześnie z 1 dziurką. Tłumaczyłam, że w sklepie nie ma guzików, który jest i czerwony i niebieski, lub ma cztery i zarazem dwie dziurki.

Ważna zasada sprzedaży i kupna była przez dzieci zmieniana. Bardzo proszę by rodzice dzieci z grupy Muchomorki spróbowali zagrać ze swoim dzieckiem w domu, po to by utrwalać ważne umiejętności klasyfikowania i nabywania wprawy w tym zakresie.  Przedstawiam zdjęcia  z zajęć matematycznych.

Maria Majak-Rebizant

 

Dodaj komentarz

Skip to content