Przedszkole Samorządowe Nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim

Przedszkole Samorządowe Nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim

Kwietniowa audycja radiowa

W dniu 09. Kwietnia 2019r.audycję radiową już w tym roku szkolnym szóstą rozpoczęła  grupa MUCHOMORKI piosenką pt: „Wielkanocny pejzaż”. Nastąpiło powitanie słowami patrona audycji Św. Dominika. Głos zabrał Ks. Chabros: Jakie święta się zbliżają? W jaki sposób ludzie przygotowują się do świąt?, Dlaczego te święta są dla nas takie ważne? Dzieci sześcioletnie odpowiadały „że zbliżają się Święta Wielkiej Nocy”. Kinga podkreśliła ważność świąt. Gabrysia powiedziała: „Przez Zmartwychwstanie Pana Jezusa otwiera się nam niebo” Inne dziecko dodało, że są to święta radości. Filip podkreślił fakt spotkania z rodziną. Ksiądz Chabros dopowiedział: Święta Wielkanocne są darem Pana Jezusa, każdy człowiek otrzymuje ten dar.Jak przygotowujemy się w naszych domach? zapytał Ks. Chabros. Marysia: „robimy porządki w domach”, Julia:” chodzimy na drogę krzyżową”, Hania:” mamusia piecze ciasta”, Kinga dodała: „święcimy palmy”, Antek dodał: ”przygotowujemy śniadanie”.

Następnie Muchomorki zaśpiewały piosenkę” Rysuję krzyż”,w której dziękują sześciolatki Jezusowi za otwarte drzwi do nieba.Ponownie toczyła się rozmowa z Ks. Chabros: „Padło z waszych ust stwierdzenie, że przygotowujecie koszyczek i biegniecie poświęcić. Co do niego wkładamy?Antek:” kurczaczka, jajeczka”, Staś:”kiełbaskę”, Lena:”babeczkę”, Lena:”pieprz i sól”, Jędrek:”serek”,Natalia:”wodę”, Julia:”mazurek”.

Ks. Chabros: Powiedzieliście,że w tym koszyku jest miejsce na pisanki. Jakie są sposoby malowania jajek? Panie i dzieci wypowiadały się na ten temat. Pani Jola: „A czy wiecie co ja zrobię? Jajka kredką wnet ozdobię, na nich bazie i pisanki, tak powstaną wnet kraszanki”. Pani Monika: ”Już nie mogę się doczekać świątecznego dnia. Mam pomysł doskonały jak jajko zmienić w świat. Namaluję na nim różne świata znaki, namaluję słońce, góry, drzewa oraz ptaki”. Antek powiedział: ”A ja swoją pisankę zrobię kolorową, wszystkie barwy tęczy zatańczą wesoło.” Następnie Ksiądz zadał pytanie: Jak wrócicie do domu po święceniu, to co dalej? Antek:”dzielimy się jajkiem i składamy życzenia”, Hania:”po to dzielimy się jajkiem, by życie było piękne”, „Boże”- dodał Ksiądz.  Dzieci sześcioletnie wyrecytowały wierszyk o tym jak przedszkolaki poznawały zwyczaje świąteczne. Potem rozmowa potoczyła się wokół zgromadzonych na stoliku „znaków” świątecznych( palmy, rzeżucha, pisanki, biały obrus).

Grupa ZŁOTE RYBKI zaśpiewały piosenkę: „Święta, święta… biją dzwony”.Ksiądz: „Blisko są już święta. Czego będziemy życzyć sobie i radiosłuchaczom?Dzieci wymieniały: radości, miłości, Kasia dodała: zrozumienia.

A zatem Społeczność Przedszkola Nr 5 im. Krasnala Hałabały życzy Państwu czytającym i słuchającym: „Pokoju, Miłości!  Wiary w lepsze jutro!”

Maria Majak-Rebizant

Dodaj komentarz

Skip to content