Audycja radiowa- gr. ,,Złote Rybki” i ,,Muchomorki”

„Przedszkole drugi dom”

„Gdy jest Ci smutno …bądź zawsze z nami.

Gdy masz kłopoty …powiedz nam szczerze.

Niech każdy zawsze …dobro wybierze”.

Tymi słowami rozpoczęliśmy pierwszą w tym roku szkolnym audycję radiową
z udziałem ks. Grzegorza Chabrosa. W audycji udział wzięły dzieci 5/6 – letnie z gr. „Muchomorki” i 6 -letnie z grupy „Złote rybki”. Tematem przewodnim spotkania było „Przedszkole – mój drugi dom”.

Na samym początku Michał i Karol w kilku słowach powiedzieli jak nazywa się przedszkole, do którego uczęszczają dzieci, jak ma na imię Pani Dyrektor i panie pracujące
w placówce.  Przedszkolaki opowiadały o patronie przedszkola, czyli o Krasnalu Hałabale. Na pytanie księdza Grzegorza  „Po co jest z nami ten skrzat?”, padły odpowiedzi –

• „…żeby nas pilnował”
  • „… żebyśmy się z nim uczyli i bawili”.

Maja nawiązała do szczególnej piosenki przedszkolnej, czyli „Hymnu Krasnala Hałabały”. Po tej wypowiedzi dzieci głośno i radośnie wyśpiewały o skrzacie, który towarzyszy wszystkim już od dziecięcych lat.

W następnej kolejności wybrzmiało pytanie „Czy przedszkole jest potrzebne i dlaczego?”. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że przedszkole jest bardzo potrzebne. Odpowiedzi na drugą część pytania było bardzo wiele, były one zróżnicowane i bogate w treści. Oto niektóre z nich:

„Przedszkole jest potrzebne …”

• Emilka – „…aby się uczyć”
  • Fabian – „…żeby poznawać litery”
  • Maciek – „… aby poznawać cyferki”
  • Szymon – „…żeby się bawić”
  • Pola – „…żeby poznawać słowa piosenek”
  • Olaf – „ …żeby przygotować się do szkoły”
  • Matylda – „ … aby przygotować się do pięknych występów”
  • Bartek – „… aby rozwijać swoją wyobraźnię”.

Dzieci bardzo chętnie przychodzą do przedszkola, nie tylko ze względu na „kochające panie”, czy też „wspólną zabawę”, ale również ze względu na „pyszne obiadki”. Na pytanie księdza „Jaka jest Twoja ulubiona potrwa w przedszkolu?” 5 i 6 -latki najczęściej wymieniały naleśniki z sosem truskawkowym, spaghetti, ryż, pierogi, kopytka, kluseczki, parówki, kanapki. Wiktor stwierdził, że jemu „smakuje wszystko”.

W dalszej części spotkania dzieci dopowiadały niedokończoną przez księdza wypowiedź „Lubię chodzić do przedszkola, dlatego …”

• Magda – „…bo mam przyjaciółkę Antosię”
  • Michał – „ …że mogę bawić się z kolegami”
  • Róża – „ … mogę kolorować”
  • Nikola – „ … bo jest plac zabaw”
  • Faustynka – „ … są zjeżdżalnie”.

W trakcie audycji dzieci wyśpiewały piękną piosenkę pt. „Przedszkole drugi dom”, wykazały się także znajomością języka obcego. W języku angielskim liczyły a także śpiewały.

Podsumowując spotkanie, dzieci radośnie i z energią  wyrecytowały wiersz:

Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci,
Idą do przedszkola z rodzicami dzieci.
W przedszkolu zabawek i książek bez liku,
Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.
Razem z naszą Panią, pilnie się uczymy.
Gdy czas na zabawę, chętnie się bawimy.
Powiem Wam coś jeszcze!
Nie mówcie nikomu…
Że my się czujemy jak u siebie w domu!

Kończąc nagrywanie dziecięcych wypowiedzi, ksiądz Grzegorz podkreślił, że przedszkole do którego uczęszczają dzieci jest naprawdę ich drugim domem.